Kwas linolowy - CLA

Kwas linolowy - CLA

Kwas linolowy to dość popularny suplement diety. Jest on wybierany głównie przez osoby, które chcą zadbać o sylwetkę. CLA (conjugated linoleic acid) należy do grona nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6. Nie jest on wytwarzany w naszym organizmie, więc w celu jego dostarczenia konieczna jest dieta bogata w produkty z nim w składzie bądź też suplementacja. Według badań kwas linolowy powinien stanowić aż 30% dziennego spożycia związków tłuszczowych. Gdzie jest go najwięcej i co najważniejsze - jak konkretnie wpływa na nasz organizm?

Źródła CLA

Kwas linolowy znajduje się między innymi w produktach roślinnych, w szczególności w olejach - oleju rzepakowym, sojowym lub wiesiołkowym. Poza tym zawiera go mięso: baranina, wołowina, cielęcina. CLA pojawia się także w produktach mlecznych, jogurtach, serach, kefirach czy maśle. Jak widać są to produkty, które w większości często spożywamy, więc nie należy się martwić niedoborem kwasu. Nie jest on często spotykany, a jeśli się pojawia to raczej u dzieci lub osób chorych. Na pomoc spieszy im jednak suplementacja, która wykorzystuje kwas linolowy w wielu preparatach. Jeśli szukasz produktu z CLA, koniecznie odwiedź nasz ranking odżywek- www.jaka-odzywka.pl. Na stronie znajdziesz nie tylko konkretne preparaty różnych marek, ale też opinie innych na ich temat.

Działanie kwasu linolowego na nasz organizm

Kwas linolowy ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Według przeprowadzonych badań, chroni on organizm przed nowotworami, w szczególności przed rakiem piersi. Poza tym oddziałuje na układ krążenia. CLA zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz skutecznie hamuje rozwój choroby. Ma on także zastosowania w leczeniu osteoporozy i innych chorób kości. Kwas linolowy chroni ich strukturę, więc są mniej podatne na urazy. CLA poprawia także wygląd skóry. Wchodzi on więc w skład wielu preparatów kosmetycznych. Przeciwdziała starzeniu skóry oraz odpowiednio ją nawilża. Jednak najczęściej wspomina się o działaniu kwasu na odchudzanie. CLA nasila proces lipolizy, czyli destrukcji cząstek tłuszczowych. Przyspiesza także metabolizm tłuszczy, więc pomaga usunąć niepotrzebne składniki z organizmu. Stosują go więc osoby na redukcji albo w czasie ochudzania. Mimo, że jest to kwas tłuszczowy, sprzyja spalaniu właśnie tkanki tłuszczowej w organizmie. Poza tym CLA jest zalecany do spożywania podczas cukrzycy. Osoby z tą chorobą często mają niedobory kwasu linolowego, ponieważ w ich organizmie jest upośledzony jego metabolizm. Wielu lekarzy zaleca więc spożywanie preparatu w łatwo przyswajalnej formie w celu uzupełnienia zapotrzebowania na CLA.

Komentarze (0)
Dodaj Swój komentarz
Twoja ocena ogólna: